Громадська організація «Мережа антикорупційних центрів» реалізовує проєкт «Ресурсний центр захисту та підтримки осіб, що постраждали внаслідок бойових дій». На базі громадської організації працює команда юристів, які не тільки надають консультації, а й складають процесуальні документи. 

У жовтні 2022 року до приймальні ГО «Мережа антикорупційних центрів» звернулась пані Марина, яка є внутрішньо переміщеною особою, по допомогу у зверненні до суду для встановлення факту народження її доньки на тимчасово непідконтрольній Україні території. Органами окупаційної влади їй було видано свідоцтво про народження дитини, яке є нікчемним і не створює ніяких правових наслідків. У зв`язку з цим у пані Марини відсутні документи, які б підтверджували народження нею дитини на тимчасово непідконтрольній Українітериторії.

«У відповідності до ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Згідно до п.18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов’язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв`язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду»,— зазначає юрист проєкту Іван Мудраченко.

«Наші юристи допомогли скласти заяву, а пані Марина вже отримала рішення суду, яким встановлений факт народження її доньки на тимчасово непідконтрольній Україні території, а зараз вона вже отримала свідоцтво про народження дитини та отримує відповідні виплати»,— зазначає керівник проєкту Маргарита Лихачова.

   Нагадуємо, що для отримання безоплатної правової допомоги та складання процесуальних документів Ви можете звернутись до юристів ГО «Мережа антикорупційних центрів» за телефоном: +38 097 700 8 900 з 10:00 до 17:00 з понеділка по п’ятницю.

Ініціатива реалізується ГО «Мережа антикорупційних центрів» у рамках  проєкту ПРООН«ЄС за діалог: Зміцнення стійкості України для реагування на нагальні проблеми центральної і місцевої влади, а також населення, що постраждало внаслідок війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу.