З початком повномасштабної війни в інтернеті, у новинах, у соцмережах почали активно обговорювати питання про потребу документуваннязлочинів, вчинених військовими РФ. Розберімось, щоможна назвати воєнним злочином, для чого взагаліпотрібно їх фіксувати, як правильно це робити, щобїх прийняли під час судового процесу.

Що таке воєнні злочини?

Будь-яке воєнне вторгнення за своїм змістом не є злочином. Однак щойно розпочинається війна, набувають чинності норми міжнародного гуманітарного права. Його завдання – захистити тих, хто прямо не бере участі у війні, та тих, хто припинив участь у війні через хворобу, травму чи іншу причину. Фактично норми цього права визначають перелік осіб та об’єктів, які перебувають під його захистом і на яких воєнний напад забороняється.

Свідомі грубі порушення заборон міжнародного гуманітарного права і є воєнними злочинами.

Які саме злочини є воєнними?

Воєнні злочини насамперед пов’язані з вбивствами й пораненнями мирних жителів, руйнуванням чи захопленням цивільного майна. До воєнних злочинів належать, зокрема, такі:

руйнування об’єктів цивільної інфраструктури (медичних закладів та закладів освіти, житлових будинків, заводів, підприємств, невійськових складів, мостів, доріг тощо);

вбивства та поранення цивільного населення (як-от навмисні розстріли машин мирних жителів, що намагалися евакуюватися із зони бойових дій, обстріли «гуманітарних коридорів»);

захоплення мирних жителів у заручники, катування чи нелюдське поводження з ними (блокада міст, побиття, зґвалтування, використання людей як «живого щита» тощо);

цілеспрямоване руйнування об’єктів духовної та культурної спадщини (наприклад, ракетні чи артилерійські обстріли пам’яток архітектури, музеїв, храмів тощо);

мародерство у великих масштабах;

розграбування населених пунктів, які захоплено штурмом;

завдання ударів по об’єктах, транспорту, що залучені до гуманітарної допомоги (наприклад, обстріли машин з волонтерами, ракетні удари по гуманітарних штабах, вагонах з товарами для гуманітарної допомоги тощо);

депортація населення (як-от примусове вивезення маріупольців до РФ чи на окуповані території Донецької та Луганської областей);

застосування заборонених видів зброї (касетні боєприпаси, хімічна зброя, біологічна зброя тощо).

Повний перелік злочинів, які можна назвати воєнними, міститься у Женевських конвенціях 1949 року та в Додатковому протоколі 1977 року.

Для чого їх фіксувати?

Для того, щоб притягти воєнних злочинців РФ до кримінальної відповідальності. За такі злочини передбачена кримінальна відповідальність як на національному, так і на міжнародному рівні. В Україні їх кваліфікують за статтею 438 Кримінального кодексу України як порушення законів і звичаїв війни. А на міжнародному рівні такі злочини розглядає Міжнародний кримінальний суд, і важливо те, що вони не мають строку давності.

Тож ці матеріали, незалежно від того чи зібрано їх і момент вчинення злочину, чи зафіксовано лише наслідки, стануть доказами під час судового процесу та допоможуть притягнути винних до кримінальної відповідальності. 

Українським законодавством за такі злочини передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до 15 років або довічне позбавлення волі. Коли ж злочинців судитиме Міжнародний кримінальний суд, то їм загрожуватиме покарання у виді позбавлення волі строком до 30 років або довічне позбавлення волі.

Хто може фіксувати воєнні злочини?

Будь-хто. Зазвичай, збиранням фактів про воєнні злочини в Україні займаються фахівці Офісу Генерального прокурора, але кожен українець може долучитися до цієї справи. Якщо ви стали свідком чи жертвою воєнного злочину, не мовчіть – передайте цю інформацію правоохоронцям.

Що можна фіксувати?

Це можуть бути фото або відео загиблих / поранених мирних жителів, слідів катування цивільних, наслідків обстрілів цивільних об’єктів житлових будинків, лікарень, зруйнованих мостів, газопроводів, воронки від вибухів, уламки ракет, залишену вибухівку, момент переодягання військових РФ у форму ЗСУ, момент пограбування або наслідки мародерства, обстріли медичних машин і гуманітарної допомоги, насилля щодо медпрацівників, відмова у доступі до медичної допомоги тощо.

Також це можуть бути усні чи письмові свідчення потерпілих. Запишіть їх, наприклад, на диктофон, і цей аудіозапис уже стане доказом злочину. Ну і ще ви можете знаходити залишені військовими РФ документи, що теж можуть стати доказами воєнних злочинів.

Як правильно це робити?

Зрозуміло, якщо ви стали свідком чи жертвою воєнного злочину, то вас передусім цікавить питання безпеки. Збирати фото- та відеодокази потрібно лише тоді, якщо ви точно впевнені у своїй безпеці.

Ви можете зробити фото- чи відеофіксацію або ж просто зібрати інформацію про воєнний злочин письмово. Окрім самих доказів, вам також буде потрібно вказати відомості про себе (прізвище, ім’я, по батькові, зазначити точне місце, де відбулася фіксація злочину, зазначити час і дату фіксації злочину, адже без цього доказ не візьмуть до розгляду у суді, окрім самого злочину, бажано зняти навколишнє середовище для повноти всієї картини).

Якщо є потерпілі чи інші свідки, за можливості також укажіть усі відомості про них, які знаєте. Це можуть бути прізвище, ім’я, місце проживання, номер телефону, дата народження).

Загалом треба зрозуміти, що чим повнішу інформацію ви зможете надати, тим більше буде шансів, що її використають як доказ для засудження воєнних злочинців.

Куди і як передавати зібрану інформацію?

Інформацію, яку ви зібрали, довго тримати, наприклад, у своєму смартфоні не бажано. Це може бути небезпечно, якщо ви перебуваєте на тимчасово окупованій території. Її якнайшвидше потрібно передати правоохоронним органам.

Це можна зробити на сайті Warcrimes(https://warcrimes.gov.ua/) (на якому є детальна інструкція, як і що передавати),  через Viber- та Telegram-бот Tribunal.ua (https://tribunal.in.ua/?fbclid=IwAR24KyJoecXbi4ENqexTpx1C1-Q-rj2M1AmvE2ADwXkbSgEwTTe5xgR7ZRk) або ж надсилайте їх безпосередньо на електронну поштуголовному прокурору Міжнародного кримінальногосуду otp.informationdesk@icc-cpi.int. За мову не хвилюйтеся. Ваш лист із доказами прокуроровіперекладуть.

*Стаття підготовлена громадською організацією «Чугуївська правозахисна група» за підтримки Празького громадського Центру.