Громадська організація «Чугуївська правозахисна група» реалізовує грантовий проєкт «Надання підтримки громадянам на території Харківської області під час бойових дій». Упровадження проєкту підтримується ПРООН та ЄС. На базі громадської організації працює команда юристів Чугуївського волонтерського штабу, які не тільки надають консультації, а й складають процесуальні документи. 

У вересні 2022 року до приймальні Чугуївської правозахисної групи звернувся чоловік із міста Куп’янськ та зазначив, що є спадкоємцем за заповітом померлої на тимчасово непідконтрольній уряду України території жінки, а також зазначив, що причиною смерті стала хронічна серцева недостатність.

Пан Володимир пояснив, що  встановлення факту смерті необхідно для державної реєстрації смерті його тітки та подальшого звернення для прийняття спадщини за заповітом, оскільки документи про смерть, що видані призначеною російською адміністрацією у нього не приймають. 

«Будь-які органи, їх посадові та службові особи на непідконтрольній уряду України території та їхня діяльністьвважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченомузаконодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, є недійсним і не створюєправових наслідків»,— зазначає юрист проєкту Віталій Бабика.

«Наші юристи допомогли пану Володимиру та пояснили, що йому не потрібно звертатися до органів реєстрації актів цивільного стану, а звертатися необхідно одразу безпосередньо до відповідного суду для встановлення фактів народження. 

«Згідно з статтею 317 Цивільного процесуального кодексу України, заява про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території країни може бути подана за місцем проживання (перебування) заявника до суду за межами такої території. Також юристи зазначали, що справи про встановлення факту смерті особи на територіях, тимчасово непідконтрольних уряду України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду», — зазначає керівник проєкту Роман Лихачов.

«Юрист Віталій Бабика допоміг скласти заяву до суду та долучити необхідні докази. В той же день було винесено рішенням суду, яким було задоволено подану заяву. Тепер пан Володимир може зареєструвати факт смерті та прийняти спадщину за заповітом», —розповідає про успішний кейс керівник проєкту Роман Лихачов. 

  Нагадуємо, що для отримання безоплатної правової допомоги та складання процесуальних документів, ви можете звернутися до юристів Чугуївського волонтерського штабу за телефоном: +38 097 179 38 22 з 10:00 до 17:00 з понеділка по п’ятницю.

Матеріал підготовлено командою проєкту «Надання підтримки громадянам на території Харківської області під час бойових дій», який реалізує громадська організація«Чугуївська правозахисна група» за сприяння ПРООН у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансування Європейського Союзу.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН(ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз(ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.