До Чугуївської правозахисної групи надходять звернення від орендарів земельних ділянок сільськогосподарського призначення з проханнями надати правову допомогу в ситуації самовільного зайняття земель, якими користуються громадяни та фермерські господарства на праві оренди. По суті маємо справу з типовими рейдерськими атаками.

Справа в полягає в такому: до 2013 року право оренди земель реєстрували в Державному реєстрі землі, а з 2013 року – в новоствореному Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень; при цьому відомості про зареєстровані до 2013 року права оренди на земельні ділянки не перенесені до Реєстру речових прав на нерухоме майно. Тому в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутня інформація про чинні правовідносини оренди земельних ділянок, права на які виникли до  2013 року.

Взагалі, державний реєстратор зобов’язаний перевіряти всю інформацію про ту чи іншу земельну ділянку при реєстрації будь-якого права на неї. Але через дію різних корупційних схем реєстратори не завжди сумлінні.

Що ж робити землекористувачу, якщо на його земельну ділянку прибувають рейдери та вимагають її звільнити? На це питання відповідає заступник голови Чугуївської правозахисної групи, досвідчений адвокат із земельних спорів Роман Борисович Лихачов:

Перед укладанням договору оренди земельної ділянки та державною реєстрацію цього права буде за доцільне попередньо отримати витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку задля того, щоб володіти повною інформацію про чинні (припинені) правовідносини оренди.

У разі реєстрації права власності/оренди на земельну ділянку за іншою особою звернутися до:

˗       правоохоронних органів;

˗       мобільних точок доступу до системи безоплатної правової допомоги з метою повідомлення про факт рейдерської атаки та консультування щодо подальших дій; регіональних оперативних штабів, які працюють у режимі оперативного реагування на спроби рейдерських захоплень земель або вирощеного врожаю (Доручення Міністра юстиції України від 09.08.2017);

˗       комісій з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації з проханням скасувати відповідну реєстраційну дію .

Крім того, власник об’єкту нерухомого майна (земельної ділянки) може подати до суб’єкта державної реєстрації прав або нотаріуса заяву про заборону вчинення реєстраційних дій, яку державний реєстратор, уповноважена особа невідкладно реєструє в базі даних заяв Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

У разі, якщо Ви виявили, що Ваша земельна ділянка без Вашого дозволу використовується сторонньою особою, необхідно звернутись до Державної інспекції сільського господарства України. Інспектор вказаної інспекції має провести обстеження земельної ділянки, скласти акт обстеження земельної ділянки, визначити розмір шкоди, завданої її самовільним зайняттям та здійснити заходи із притягнення порушника до адміністративної відповідальності.

Крім того, можна одразу звертатися до суду з позовом про скасування рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав. В залежності від кожної конкретної ситуації можна також звернутися з позовом про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.

Чекаємо на землекористувачів і власників земельних ділянок в офісі Чугуївської правозахисної групи за адресою: Харківська обл., м. Чугуїв, бульвар Комарова, 20, кв. 14 в пн. з 09:00 до 11:00 та у птн. з 14:00 до 16:00. Звертайтеся і ми Вам допоможемо боротися з рейдерськими атаками на ваш аграрний бізнес!

 

Консультацію надано в рамках проекту «Захист прав селян — власників земельних ділянок у Чугуївському, Печенізькому, Шевченківському, Вовчанському, Дворічанському, Великобурлуцькому районах Харківської області, подолання корупції у сфері земельних відносин» реалізується за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

This project was supported by the Democracy Grants Program of the U.S. Embassy to Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.