Чугуївська правозахисна група інформує громадян щодо порядку безоплатного отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності.

Коли та скільки землі можна отримати безкоштовно?

При досягненні 18-ти років кожен громадянин України може безкоштовно приватизувати п’ять ділянок землі під різні цілі:

  • будівництво будинку,
  • гараж,
  • садівництво,
  • особисте сільське господарство;
  • для будівництва дачного будинку.

Відповідно зі статтею 121 Земельного кодексу України, держава може передати громадянинові не більше 2 га для ведення особистого сільського господарства, для ведення садівництва – не більше 0,12 га. На будівництво житлового будинку в місті і селах виділяють різні площі землі, в селі можна одержати не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, в місті – 0,1 га. Для дачного будівництва в законі передбачено не більше 0,1 га і для гаража – не більш 0,01 га.

Безкоштовна приватизація кожного виду земельних ділянок можлива тільки один раз, незалежно від того, чи є земля у членів родини.

Куди необхідно звертатися для отримання земельної ділянки?

Отримати ділянку землі можна в будь-якому регіоні країни незалежно від місця проживання. Для приватизації землі необхідно знайти вільну ділянку. Залежно від того, де вона знаходиться, – в межах міста, села, або району, до тих органів місцевого самоврядування і потрібно звертатися. Якщо земельна ділянка розташована за межами населеного пункту, потрібно йти до територіального відділення Держгеокадастру або до відповідної місцевої державної адміністрації (залежно від цільового призначення конкретної земельної ділянки за межами населеного пункту) – зазвичай, це землі для ведення садівництва або особистого сільського господарства.

Перевірити, чи вільна земля, можна: на сайті «Публічна кадастрова карта України», відправивши офіційний запит про надання публічної інформації до місцевих органів влади або до Держгеокадастру.

Яка саме процедура отримання землі?

Знаючи, яка ділянка вільна і чи можна її приватизувати, потрібно подати відповідну заяву до органу місцевого самоврядування або до територіального відділення Держгеокадастру / до відповідної місцевої державної адміністрації. Отримавши згоду сільради або відповідного органу виконавчої влади, можна розпочинати розробку проекту щодо відведення землі.

Далі з проектом відведення землі слід звернутися до територіального органу Держгеокадастру України із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки. Зазвичай, це робить землевпорядна організація, з якою укладався договір.

Протягом двох тижнів кадастровий реєстратор видає витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку із зазначенням у ньому кадастрового номера.

З цим витягом та екземпляром проекту землеустрою необхідно повернутися до розпорядника землі – місцевої ради або місцевої державної адміністрації / територіального відділення Держгеокадастру, які затвердять проект і проведуть державну реєстрацію права власності земельної ділянки. Після цього рада, місцева державна адміністрація чи територіальний орган Держгеокадастру приймає рішення про передачу у власність землі із зазначенням площі та її розміщення.

Для отримання останнього документа – Свідоцтва про право власності на земельну ділянку, потрібно звернутися із заявою про держреєстрацію до Укрдержреєстру або до реєстратора Держгеокадастру.

Проект «Захист прав селян — власників земельних ділянок у Чугуївському, Печенізькому, Шевченківському, Вовчанському, Дворічанському, Великобурлуцькому районах Харківської області, подолання корупції у сфері земельних відносин» реалізується за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

This project was supported by the Democracy Grants Program of the U.S. Embassy to Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.