Право на доступ до інформації визначається статтею 34 Конституції України, яка гарантує право кожного на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань; право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб на свій вибір.

Тренінг «Право на доступ до інформації: сутність, зміст, значення», що проходив на базі Чугуївського професійного ліцею 26 грудня, був розрахований на громадських активістів Чугуївського району.

Проводив правоосвітній захід Юрій Чумак, експерт Чугуївської правозахисної групи з питань доступу до інформації, член правління Харківської обласної організації НСЖУ, колишній регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини по Харківській області.

Він наголосив, що корупція завжди ховається в тіні, тому дуже важливим для громадян є можливість опанувати інструментарій доступу до інформації.

Правозахисник повідав, що, згідно з Законом України «Про інформацію» «інформація» – це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб. Одночасно й ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.

А Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації:

— яка перебуває у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом,

— що становить суспільний інтерес.

В ході роботи було розглянуто кілька блоків питань: обговорили, як збирати і поширювати інформацію, про те, хто має право і на яку інформацію, про інформаційні запити і відповідальність за їх ненадання. При цьому всі питання розглядалися через призму практичних тренінгових вправ.

Присутні отримали не просто якісний захід з інформаційним наповненням, а реально новий досвід, навички і побачили можливості, якими можна справді незалежно і в інтересах громади розвивати інформаційне поле.

Тренінг проводився за ініціативи Чугуївської правозахисної групи «Центр посилення правових можливостей місцевих територіальних громад Печенізького, Чугуївського районів Харківської області та Станично-Луганського району Луганської області», за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Георгій Кобзар