Фахівці Чугуївської правозахисної групи надали юридичну допомогу громадянці М. в реалізації її законного права на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та склали позовну заяву до Харківського окружного адміністративного суду.
Громадянка М. направила до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Великобабчанської селищної ради Чугуївського району Харківської області.
У відповідь на цю заяву Держгеокадастр, зокрема, вказав, що масив, на якому громадянка М. бажає отримати таку земельну ділянку, передбачений для резервування та подальшого виділення земельних ділянок учасникам антитерористичної операції та членам сімей загиблих.
Така відповідь Держгеокадастру, на думку юристів Чугуївської правозахисної групи, свідчить про бездіяльність Держгеокадастру як суб’єкта владних повноважень, оскільки не містить рішення по суті заявленого громадянкою М. питання. Так, Держгеокадастр лише посилається на першочергове право учасників антитерористичної операції на першочергове отримання земельної ділянки, яке дійсно передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Проте, наявність в учасників антитерористичної операції вказаного першочергового права аніяк не перешкоджає розгляду по суті заяв інших громадян з приводу безоплатної приватизації земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства. Більше того, закон не містить заборони на видання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення однієї і тієї ж земельної ділянки одночасно декільком зацікавленим особам. При цьому одержання згаданого дозволу, в силу закону, не має безумовним наслідком набуття в подальшому права власності на цю ділянку.
Конституція України зобов’язує суб’єктів владних повноважень діяти виключно на підставі та в межах закону. Наразі чекаємо на правосудне рішення Харківського окружного адміністративного суду.

Позов було складено в рамках проекту «Захист прав селян — власників земельних ділянок у Чугуївському, Печенізькому, Шевченківському, Вовчанському, Дворічанському, Великобурлуцькому районах Харківської області, подолання корупції у сфері земельних відносин».
Проект реалізується за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. This project was supported by the Democracy Grants Program of the U.S. Embassy to Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.