Ми маємо вже понад 50 тисяч закупівель, які проведені як COVID-19. Маємо вже понад 8 мільярдів гривень, які витрачені на ці закупівлі. Закупівлі проходять за спрощеною процедурою, тому досить часто за завищеними цінами та без будь-якої конкуренції. 30.10.20 року Комунальне некомерційне підприємство «Первомайська центральна районна лікарня»  надрукувало звіт про договір про закупівлю         https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-10-30-006211-c . Відповідно до вказаного договору було закуплено 40 штук тест-систем імуноферментна для виявлення IgM до нуклеокапсидного антигена коронавірусу SARS-CoV-2 DIA-SARS-CoV-2-NP-IgM T1-12 (96 досліджень). Місце поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг: 64102, Україна, Харківська область, місто Первомайський, Світанкова,3. Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг: 30 жовтня 2020  —  31 грудня 2020. Тест-система імуноферментна для виявлення IgG до нуклеокапсидного антигена коронавірусу SARS-CoV-2 DIA-SARS-CoV-2-NP-IgG T1-12 (96 досліджень). Вартість 174 000 грн. Переможцем вказаних торгів стало ТОВ «РЕАЛ ДІАГНОСТИК».  Знаходиться вказана фірма за адресою місто Київ, вулиця авіаконструктора Антонова, будинок 15-А. За цією ж адресою, до речі, знаходиться ще 13 фірм. Директором фірми значиться Билінський Костянтин Георгійович, власником Ічкаленко Руслан Валерійович (його адреса: 04210, м.Київ, вулиця Героїв Дніпра, будинок 64, квартира 36). До речі, він є також власником ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ХІМЕК». І ТОВ «РЕАЛ ДІАГНОСТИК» і  ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ХІМЕК» , як стало відомо з Єдиного реєстру судових рішень, є фігурантами декількох кримінальних проваджень. За фабулою одного з проваджень https://opendatabot.ua/court/72475990-a62091c1918bbfadfb721fc6ad3dd346 : службові особи КУ «Полтавської обласної станції переливання крові» із СПД — фізичними особами та юридичними особами, у ході проведення публічних закупівель за кошти державного та місцевого бюджету, а саме щодо надання послуг з вогнезахисної обробки дерев’яних конструкцій юридичною особою «Полтавським обласним спеціалізованим ремонтно-будівельним підприємством протипожежних робіт добровільного пожежного товариства України» на загальну суму 33 418, 27 грн.; придбання лабораторних меблів у ФОП Ландар Ніна Іванівна , на загальну суму 247 455 грн.; придбання контейнерів для донорської кровi у ТОВ «ЛЕДУМ» та ТОВ Лаблайн , ТОВ «ЛАБІКС» , на загальну суму 1 809 861, 26 грн., тест-систем у ТОВ «РЕАЛ ДІАГНОСТИК» , на загальну суму 194 270 грн.

Крім того щодо ще одного підприємства, власником якого є пан Ічкаленко, відповідно до даних https://opendatabot.ua/court/82940657-cec20bb93f1566269fc72699dedc050c Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42017000000002602 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.5 ст.191, ч.4 ст.321 КК України. В ході досудового розслідування цього провадження встановлено, що службовими особами департаментів охорони здоров`я органів місцевого самоврядування, головним лікарями медичних закладів за попередньою змовою із службовими особам ТОВ ЛАБЛАЙН (ЄДРПОУ: 39856888), ТОВ «НВП «ХІМЕК» (ЄДРП0У: 16481527), Lemedan s.r.o (Чеська Республіка), зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом проведення відкритих торгів щодо закупівлі медичних виробів за завищеними цінами, а також встановлення дискримінаційних вимог у документації з конкурсних торгів, здійснено розтрату кошт державного та місцевих бюджетів у особливо великих розмірах. Службовими особами ТО 13 ЛАБЛАЙН ЄДРПОУ: 39856888), ТОВ «НВП «ХІМЕК» (ЄДРПОУ: 16481527) та Lemed s.r.o (Чеська Республіка), за попередньою змовою із службовими особами обласних департаментів охорони здоров`я та головними лікарями медичних закладів, з метою заволодіння бюджетними коштами, реалізується корупційна схема поділу та монополізації ринку медичних виробів для хворих на серцево-судинні захворювання, виробництва торгівсльних марок: Medtronic CoreValve LLC , Medtronic Inc , Terumo Medical Corporation, Covidien , Arthrex ‘ VINNO Technology (США) та ін., a саме, шляхом участі у тендерних процедурах афілійованих та підконтрольних підприємств під час проведення лікувально-профілактичними закладами охорони здоров`я публічних торгів, підготовки закладами охорони здоров`я технічної документації із такими вимогами до предметів закупівлі, які можуть поставити тільки вищевказані суб`єкти господарювання а також зазначення вищевказаним суб`єктами господарської діяльності недостовірних відомостей щодо вартості продукції під час імпорту медичних виробів на територію України.

Також цікаво, що фірма стала фігурантом декількох розслідувань порталу «Наші Гроші» «Медики Кличка купили німецькі тести на йододефіцит за втричі завищеними цінами» http://nashigroshi.org/2018/10/17/medyky-klychka-kupyly-nimetski-testy-na-jododefitsyt-za-vtrychi-zavyschenymy-tsinamy/ . Крім того і Білинський, і Ічкаленко стали фігурантами розслідування порталу «Наші гроші» під назвою “Фейсбучні” друзі розіграли тендер на 1,8 мільйона гривень. КУ “Запорізький обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом” за результатами тендеру 14 травня уклав угоду з ТОВ “Реал діагностик”  на поставку лікарських засобів вартістю 1,77 млн грн. Інформація про це міститься у системі електронних закупівель “Прозоро”. Відтак, фірма має поставити 88 найменувань медпрепаратів. Єдиним конкурентом ТОВ “Реал діагностик” на тендері  був ФОП Бондаренко Юрій Павлович, пропозиція якого була на 3336 грн дорожчою. “Реал діагностик” належить Руслану Ічкаленко, а керівником фірми значиться Костянтин Билінський. Обидва вони у соцмережах товаришують з Юрієм Бондаренко. Загалом фірма та підприємець вісім разів конкурували між собою, з яких в семи закупівлях вони були єдиними конкурентами. В усіх випадках перемагало ТОВ “Реал діагностик”. Загалом ними було розіграно закупівель на 3,64 млн грн.

Як співставлялись ціни ТОВ “Реал діагностик” з цінами інших постачальників під час закупівлі Комунальним некомерційним підприємством «Первомайська центральна районна лікарня» , нажаль, невідомо. В той же час     тест-системи імуноферментна для виявлення IgM до нуклеокапсидного антигену коронавірусу SARS-CoV-2 DIA-SARS-CoV-2-NP-lgM , які були закуплені у  ТОВ “Реал діагностик” за 3000 грн за одиницю закуплялись у інших суб’єктів господарювання таких, як наприклад,  ФОП Гарбар Катерини Борисівни, за 2650 грн https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-11-11-007523-a

Таким чином, на жаль, спрощена система проведення закупівель дає можливості суб’єктам господарювання уникати конкуренції, а посадовим особам медичних закладів закупати товари для боротьби з пандемію за будь-якими цінами

Кирил Шапошніков

*Стаття підготовлена в рамках проекту «Моніторинг та аналіз бюджетних витрат, спрямованих на боротьбу з COVID-19», що  реалізується «Мережею антикорупційних центрів» за фінансової підтримки міні-гранту від проекту «Підвищення потенціалу ОГС соціальної сфери в України» за фінансової підтримки Європейського Союзу.