«Мережа антикорупційних центрів» в рамках проекту №ENI/2020/415-989 «Підвищення потенціалу ОГС соціальної сфери в України» за підтримки Європейського Союзу, представництво в Україні, реалізує ініціативу «Моніторинг та аналіз бюджетних витрат, спрямованих на боротьбу з COVID-19».

В рамках ініціативи «Мережа антикорупційних центрів» розпочала моніторинг публічних закупівель, спрямованих на боротьбу з COVID-19, на території наступних областей: Луганська, Харківська, Донецька, Запорізька, Дніпропетровська.

Так, під час моніторингу виявлено, що Замовником ДУ «Дніпропетровський ОЛЦ МОЗ України» проведено закупівлю відповідно до Порядку проведення закупівель товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на території України, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 20.03.2020 р. № 225 (далі — Порядок проведення закупівель для боротьби з COVID-19).

Здійснивши ретельний аналіз закупівлі виявлено факти порушення Порядку проведення закупівель для боротьби з COVID-19.

Так, у відповідності до п. 5 Порядку проведення закупівель для боротьби з COVID-19: «Планування закупівель здійснюється замовником на підставі наявної потреби у закупівлі товарів, робіт і послуг».

Відповідно до п. 6 Порядку проведення закупівель для боротьби з COVID-19: «Уповноважена замовником особа: планує закупівлі та вносить інформацію до річного плану закупівель в електронній системі закупівель, зокрема про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі;

організовує та проводить закупівлі».

Звертаємо увагу на те, що п. 6 Порядку проведення закупівель для боротьби з COVID-19 встановлено, що річний план вноситься саме в електронну систему закупівель, а тому Порядок не передбачає формування річного плану поза електронною системою закупівель в будь-якому іншому електронному вигляді або у паперовій формі.

            Відповідно до інформації розміщеної в електронній системі закупівель замовником річний план оприлюднено 21 серпня 2020 р. Однак, відповідно до звіту про укладений договір та скан-копії договору, договір укладено 20 серпня 2020 р, тобто без оприлюднення потреби закупівлі в річному плані. 

Укладення договору без обов’язкового внесення закупівлі в річний план є порушенням принципу відкритості та прозорості під час організації та проведення закупівлі та порушенням вимог пп. 5-6 Порядку проведення закупівель для боротьби з COVID-19, а саме проведення закупівлі без наявної потреби на час проведення закупівлі та без внесення інформації про заплановані закупівлі до річного плану закупівель в електронній системі.

З даного приводу Мережа антикорупційних центрів звернулась до Східного офісу Держаудитслужби щодо проведення перевірки та усунення порушення.

*Стаття підготована в рамках проекту «Моніторинг та аналіз бюджетних витрат, спрямованих на боротьбу з COVID-19», що  реалізується «Мережею антикорупційних центрів» за фінансової підтримки міні-гранту від проекту «Підвищення потенціалу ОГС соціальної сфери в України» за фінансової підтримки Європейського Союзу.