На сьогоднішньому етапі реформи децентралізації тема активізації та залучення молоді до розвитку громад стоїть особливо гостро, тому що згідно статистичних даних, молоді люди із сіл та селищ продовжують жваво виїжджати до великих міст та за кордон у зв’язку не тільки із тим, що не можуть знайти роботу, а й тому, що після роботи зазвичай їм нема куди сходити, повести дітей. Також у зв’язку із тим, що у багатьох громадах немає не те що інфраструктури для змістовного дозвілля, а й навіть рейсових автобусів між невеликими населеними пунктами. 

В цій ситуації соціальний фактор та молодіжна політика дуже потужно впливають на демографію. Кожна молода людина має знати, де вона може отримати роботу, де змістовно відпочити. Потрібно інвестувати великі сили та ресурси на розвиток людського капіталу. І це має бути пріоритет кожного керівника громади.

Сьогодні на чолі з Міністерством молоді та спорту триває розробка Стратегії розвитку молодіжної політики в Україні до 2030 року. До поки триває робота над дороговказом, згідно з яким маємо надалі формувати законодавчу та нормативну бази розвитку молодіжної політики, органи місцевого самоврядування Харківської області беруться за справу на місцевому рівні. В рамках проєкту «Громади, де чути голос молоді» громадська організація «Мережа антикорупційних центрів» допомагає 3-ом громадах підвищити участь молодого покоління у процесах прийнятті демократичних рішень, розробити дієві локальні політики і процедури щодо співпраці органів місцевого самоврядування з молоддю громад.

І саме Великобурлуцька ОТГ, Дворічанська та Печенізька селищні ради цього року зможуть підвищити активність молоді у своїх селах та селищах через створення молодіжних рад, проходження навчання на важливі теми для молоді щодо участі їх в розвитку громади, написання та реалізацію проєктів фінансування який передбачено в рамках співпраці в межах проєкту.

Аналізуючи ситуацію в громадах можемо впевнено сказати, що системно розвитком молодіжної політики ніхто не займається, молодь майже не залучена до прийняття рішень, до формування бюджетів громад, що дуже негативно впливає на багато факторів розвитку невеликих сіл та селищ.

В ході аналізу також спостерігаємо недостатній рівень активності, низьку мобільність, великий розрив між компетенціями та потребами ринку праці, демографічні проблеми, високий патерналізм (переконання, що хтось має прийти і вирішити мої проблеми).

У зв’язку із карантинними обмеженнями на сьогодні не можемо повноцінно розгорнути етап створення молодіжних рад хоча вже і маємо всю необхідну нормативно-правову базу адаптовану під громади. Але робота триває і найближчим часом в Харківській області буде створено 3 молодіжні ради, які зможуть активно долучитися до розвитку своїх громад.

І найголовніша наша командна мета це почати разом з громадами змінювати менталітет та достатньо високі патерналістські настрої молоді на місцях!

Проєкт «Громади, де чути голос молоді» реалізується ГО «Мережа антикорупційних центрів» за фінансової підтримки Європейського фонду демократії.