Епоха децентралізації в Україні надала громадам десятки мільйонів бюджетних грошей, які посилили апетити місцевих посадовців та керівників комунальних підприємств.

Не виключенням в епоху децентралізації стала і Лозівська ОТГ на Харківщині. Мільйонні транші з свого бюджету ця громада сплачує на комунальне підприємство «ЕКО-САН», яким вже багато років керує Володимир Селезньов. Але публічно звітувати про трати підприємство не поспішає, кошти розподіляються непрозоро та далеко не завжди з проведенням аукціону.

Лише за останні два роки КП «ЕКО-САН» з міського бюджету отримало 2,376 млн.грн на щоденне утримання доріг та громадських місць, майже 1 млн. грн — на послуги з утримання кладовищ, понад 1,8 млн. грн – на озеленення територій та утримання зелених насаджень.

Окремо, комунальники отримують на послуги з перевезення учнів, дітей та педагогічних працівників навчальних закладів до місця навчання — 3,344 млн. грн.
Закон України «Про відкритість використання публічних коштів» зобов’язує розпорядників та одержувачів бюджетних коштів державного та місцевого оприлюднювати інформацію про те, скільки надійшло бюджетних призначень і як вони ці надходження використали.

Однак, у КП «ЕКО-САН» вимогами законодавства нехтують та не висвітлюють інформацію куди саме витрачаються десятки отриманих з місцевого бюджету мільйонів.

Так на порталі публічних коштів відсутня інформація щодо витрат комунального підприємства. Але деяку інформацію можна отримати завдяки додаткам в системі «Прозорро».
Наприклад, 18 грудня 2019 року Управління ЖКГ та будівництва міськради віддає підряд на прибирання вулиць. І вже 20 грудня закривають акт виконаних робіт на майже 200 тис. грн.. В основному гроші були заплачені за посипання протиожеледними матеріалами вулиць. Це тоді, коли на вулиці була плюсова температура.

Ще з цікавого: у грудні 2019 року підмітання дорожніх шляхів та збір сміття коштував 82,1 грн. за 100 кв.м., то у березні 2020 року тариф взлітає до 130,2 грн. за 100 кв.м.
Цікаво, що у Харкові при прибиранні механізованою технікою вулиць, подібна ціна в тарифі закладена за в десять разів більшу площу.

https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-02-17-002363-a

І мова зараз йде про понад 500 тис. грн для бюджету Лозової.

Очищення доріг від снігу механізованим способом коштувало 110-140 грн./ км проходу, що в 1,5-2 рази дорожче за Харків.

Тож не дивно, що комунальники намагаються публікувати мінімум інформації.

Але, навіть, за таких умов вони становляться цікавими для правоохоронців. Мова йде про переробку побутових відходів.

На думку правоохоронців, протягом тривалого часу за місцем розташування міського сміттєвого звалища поблизу парку «Дружба», здійснюються господарська діяльність без законних на те підстав, при цьому нехтують санітарними та пожежними нормами, що призводило до неодноразових пожеж, внаслідок чого погіршується екологічний стан міста та району.

Поліція відмічала, що територія полігону не огороджена, має досить велику площу близько 2 га, на територію полігону проникають безхатченки, які збирають відходи. Проблему того, що на територію полігону проникають безхатченки керівництво полігону та КП «Еко-Сан» ніяк не вирішує.

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/78202271

До інтересу поліції в квітні 2020 року додався ще і інтерес антимонопольного комітету. Представники АМКУ відзначають, що в мерії незаконно визначають виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території населених пунктів, підпорядкованих Лозівській міській раді. Яким є саме «Еко-Сан».

http://www.amc.gov.ua/…/100381;jsessionid=FA55A3C80ED652FDA…

В 2019 році численні порушення були встановлені при перевірці пожежної безпеки торгівельного майданчику КП «ЕКО-САН», точніше ринку за адресою Севастопольський бульвар 7 в місті Лозова
https://cdn.inspections.gov.ua/inspection/check-access-file….

До речі багато питань виникає не лише до пожежної безпеки на цьому ринку, а й до прозорості надходження коштів до бюджету за надання місць на ринку в оренду.

І тут проблема була саме у бажанні. Або його відсутності, так як і публікації відкритих даних.

Беззмінним директором КП «ЕКО-САН» є Володимир Селезньов.

Так з реєстру декларацій стало відомо, що Володимир Селезньов є володарем численної елітної нерухомості.

https://declarations.com.ua/declaration/nacp_b46d7248-b8c7-48ef-bb4c-fc847d303efa?fbclid=IwAR3999X1UyDwnCr0uTzbmuYIOsQqn4obKlso8xBNhbWYZgHs1_0S4_kbU64

Він володіє в місті Лозова нежитловим приміщенням площею 63,7 м2 (відповідно до відомостей про об’єкт нерухомого майна це трьохкімнатна квартира №72) у будинку 40 мікрорайону 2 міста Лозова; нежитловим приміщенням площею 78,9 м2 у мікрорайоні 2 будинок 40 приміщення 1 в місті Лозова; складом загальною площею 934 м2 по вулиці Павлоградській, буд.82-в в місті Лозова, до речі на цих складах ведеться господарська діяльність підприємств, однак даних про оренду цих приміщень в декларації немає.

Двоперховий житловий будинок площею 217,2 м2 в місті Лозова с. Димитрова, вул. Кооперативна, буд.124, земельна ділянка.

Крім того на Володимира Селезньова зареєстровано автомобіль Фонд Транзит Коннект, вантажні автомобілі МАН 8-163 та Івеко 59-12. На Ларису Селезньову зареєстровано автомобіль Фольксваген Гольф. Досить цікаво, що утримання вказаного майна є недешевим і на маленьку зарплатню директора КП «ЕКО-САН» утримати таку кількість приміщень та ще й оплачувати комунальні послуги просто неможливо. До речі, в декларації відсутня будь-яка інформація щодо розміщення в приміщеннях суб’єктів господарювання та сплати орендної плати.

Хоча, за даними місцевих мешканців, в приміщенні , яке належить Володимиру Селезньову, розмістився салон краси «Клас», однак жодних даних про надання в оренду цього приміщення в декларації Володимира Селезньова немає.

Немає в декларації Володимира Селезньова відомостей і про отримання доходів від ТОВ » ДІ.ВО ПЛЮС» (61% якого належить Володимиру Селезньову), яке до речі також розташоване за адресою складу по вулиці Павлоградській, буд.82-в, що належить Володимиру Селезньову, однак даних про оренду цього приміщення також в декларації немає.

Підприємство займається оптовою торгівлею та для зв’язків вказало телефон 050 301 77 57, який також належить Володимиру Селезньову.

Вся ця інформація лише підкреслює, що в період децентралізації, коли бюджети ОТГ зростають, громадам потрібно щільніше слідкувати за коштами платників податків.

І використовувати всі механізми, щоб місцеві КП були прозорими та ефективними.

Роман Лихачов, ГО «Мережа антикорупційних центрів» спеціально для ХАЦ в рамках проекту «Активна та прозора децентралізація в ОТГ». Він реалізується в рамках проекту IWPR Ukraine за підтримки МЗС Королівства Норвегії.