586 гектарів земельних ділянок узаконено і буде ще!!!

Проект «Захист прав селян-власників земельних ділянок і земельних часток (паїв) у Чугуївському, Печенізькому, Шевченківському, Вовчанському, Дворічанському, Великобурлуцькому районах Харківської області, подолання корупції в сфері земельних відносин»

19 липня 2018 року у приміщенні медіа центру «Накипело» відбулася прес-конференція з нагоди представлення результатів проекту «Захист прав селян-власників земельних ділянок і земельних часток (паїв) у Чугуївському, Печенізькому, Шевченківському, Вовчанському, Дворічанському, Великобурлуцькому районах Харківської області, подолання корупції в сфері земельних відносин», що реалізовувався за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

З жовтня 2017 року по липень 2018 року на базі Чугуївської правозахисної групи продовжив функціонувати Ресурсний центр захисту прав селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв) в Чугуївському, Печенізькому, Шевченківському, Вовчанському, Дворічанському та Великобурлуцькому районах Харківської області. Ресурсний центр слугував основним засобом продовження реалізації розпочатого ще у 2016-му р. проекту із захисту прав незаможних селян Харківщини; до географії проекту було додано три нові райони Харківської області – Вовчанський, Дворічанський та Великобурлуцький.
Протягом продовження реалізації проекту проводилися щоденні прийоми в офісах Ресурсного Центру. Таким чином, було забезпечено систематичне надання безоплатної правової допомоги селянам-власникам земельних ділянок та земельних часток (паїв) шляхом надання правової інформації, консультацій та роз’яснень з правових питань. Загалом правовими консультаціями та роз’ясненнями з правових питань було забезпечено  близько 1 900 осіб.
Під час прийомів юристами проекту, здійснювався відбір стратегічно важливих справ, по яким надавалася безоплатна вторинна правова допомога.
Серед стратегічно важливих справ було багато юридично складних, але цікавих випадків. До числа таких справ можна віднести, зокрема, судові спори селян із Держгеокадастром, в яких правники Ресурсного центру допомогли селянам дати відсіч корупційним зловживанням, поширеним в органах державної влади. Так, наприклад, крім оформлення прав власності на земельні ділянки сільгосппризначення та земельні частки (паї), юристи Чугуївської правозахисної групи в рамках діяльності за описуваним проектом допомогли одному незаможному селянинові з Дворічанського району Харківської області визнати протиправним та скасувати незаконний припис Держгеокадастру; цікавою була судова тяганина, в ході якої наші юристи захищали інтереси невеликого фермерського господарства з Печенізького району Харківської області у боротьбі з незаконною практикою Держгеокадастру «примушування» фермерів до внесення невигідних для них змін в укладені договори оренди земель сільськогосподарського призначення. Юристом Ресурсного центру було підготовлено відзив на позовну заяву та заперечення, на підставі якого Господарський суд Харківської області відмовив Держгеокадастру в задоволенні позовних вимог до Фермерського господарства, залишивши умови щодо строку оренди землі без змін.
Надзвичайно цікавим для досвіду юристів Ресурсного центру був випадок із подружжям Р., яке звернулося за допомогою до юристів. Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 р. № 413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» було затверджено Стратегію вдосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, відповідно до якої визначено надання дозволів на розроблення документації із землеустрою та передавання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації насамперед учасникам антитерористичної операції, що порушує права громадян України, які визначені у Земельному Кодексі України та звужує права громадян, які визначені Конституцією України щодо рівності всіх громадян.
Правозахисниками Чугуївської правозахисної групи було підготовлено адміністративний позов до Окружного адміністративного суду м. Києва до Кабінету Міністрів України, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання незаконною та скасування постанови в частині та зобов’язання вчинити дії з метою врегулювання порушених прав подружжя Р.
Крім представлення інтересів малозабезпечених селян і невеликих фермерських господарств в рамках відібраних стратегічно важливих справ, юристи Ресурсного центру склали чималу кількість позовних заяв, в яких просили суд визнати за селянами право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення та земельні частки (паї); загалом за час реалізації даного проекту нами було підтримано 68 відповідних справ в місцевих судах Харківської області. Так, враховуючи надану юристами Ресурсного центру правову допомогу поза стратегічно важливими справами та беручи до уваги велику кількість відповідних задоволених позовних вимог, за період реалізації проекту, завдяки нам, було оформлено 586 га земель сільськогосподарського призначення та земельних часток (паїв). Таким чином, в місцеві бюджети щорічно надходить ще 2 056 860 грн за рахунок плати за землю, а селяни-орендодавці отримують щороку 8 491 140 грн від аграріїв-орендарів своїх оформлених земель та від орендарів оформлених земельних часток (паїв) –орендну плату.
Крім діяльності, власне, Ресурсного центру, яка має стаціонарний характер, юристи Чугуївської правозахисної групи надавали юридичні консультації через Skype-зв’язок проводили виїзні правові консультації.
Завдяки юридичним консультаціям через Skype-зв’язок та виїзним консультаціям у віддалених районах Харківської області безоплатну правову допомогу від юристів Чугуївської правозахисної групи отримали близько 900 осіб із числа представників цільової аудиторії проекту.
За час реалізації проекту у районах Харківської області, згідно з географією проекту, відбулися 18 семінарів. Які проводилися для представників органів місцевого самоврядування, органів місцевої державної влади, громадських активістів, представників ЗМІ, загальної аудиторії та селян. В ході даних семінарів експерти Чугуївської правозахисної групи ділилися здобутим досвідом у питаннях захисту прав селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв) у відповідних районах Харківської області, подоланні корупції у сфері земельних відносин.
Загалом діяльність за проектом надала можливість великій частині селян прийняти спадщину, оформити права на земельну ділянку, земельну частку (пай), отримати орендну плату, створити фермерські господарства. Крім того, зусиллями юристів Чугуївської правозахисної групи чимало коштів було спрямовано до місцевих бюджетів; ми вступили у боротьбу з практикою отримання публічними службовцями неправомірної вигоди через зловживання у сфері земельних правовідносин та вже виграли багато справ!