У травні 2018 року до юристів Ресурсного центру захисту прав селян-власників земельних ділянок і земельних часток (паїв) звернулася селянка Л.

Л. розповіла юристам Ресурсного центру, що 2014 року помер її чоловік, після смерті якого відкрилася спадщина до складу якої входить земельна ділянка, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,5702 га. Селянка Л. і її з померлим чоловіком син стали спадкоємцями першої черги.

Л. не звернулася до нотаріуса в передбачений законом шестимісячний строк із дня відкриття спадщини для отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті свого чоловіка, оскільки Л. фактично прийняла спадщину, тому що постійно проживала разом зі спадкодавцем на момент його смерті. На відміну від селянки Л., її з померлим чоловіком син не проживав постійно разом зі спадкодавцем на момент смерті останнього і не звертався до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину у передбачений законодавством шестимісячний строк, отже, спадщину свого батька син селянки Л. не прийняв і у свої спадкові права не вступив.

З метою оформлення спадкових прав селянки Л. на вказану земельну ділянку юристи Ресурсного центру склали відповідну позовну заяву. Справа ускладнювалася тим, що у селянки Л. був відсутній оригінал правовстановлюючого документа на земельну ділянку, яка за життя належала її чоловіку. Не дивлячись на складність справи, суд задовольнив позовні вимоги селянки Л. в повному обсязі і визнав за нею право власності на вказану земельну ділянку сільськогосподарського призначення.

Завдяки правосудному рішенню Чугуївського міського суду Харківської області селянка Л. зможе надавати свою землю в оренду аграріям, отримувати від орендаря орендну плату. Крім того, місцевий бюджет наповнюється коштами за рахунок сплати селянкою Л. відповідного майнового податку як власника права на земельну частку (пай).

Зі змістом судового рішення у цій справі можна ознайомитися за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/74774290

Проект «Захист прав селян — власників земельних ділянок та земельних часток (паїв) у Чугуївському, Печенізькому, Шевченківському, Вовчанському, Дворічанському, Великобурлуцькому районах Харківської області, подолання корупції у сфері земельних відносин» реалізується за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

This project was supported by the Democracy Grants Program of the U.S. Embassy to Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.