У травні 2018 року до юристів Ресурсного центру захисту прав селян-власників земельних ділянок і земельних часток (паїв) звернулася селянка Б.

Б. пояснила юристам, що у 2005 році померла її бабуся, після смерті якої залишилася 1\4 земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розміром 5,6942 га. Юристи Ресурсного центру з’ясували, що після смерті бабусі Б. спадщину прийняв її чоловік, дідусь селянки Б., тому що  останній постійно проживав разом зі своєю дружиною на момент її смерті. Потім помер і дідусь селянки Б., перед смертю склавши заповіт, відповідно до якого заповів свої заощадження в банку своїй донці – матері селянки Б.; проте, оскільки дідусь селянки Б. вказану земельну ділянку за життя не оформив на себе в порядку спадкування після смерті своєї дружини, цей заповіт не містив указівки на відповідну земельну ділянку. Мати селянки Б. прийняла за своїм батьком спадщину за заповітом, тобто вступила у спадкові права на вказані вклади в банку, але свідоцтво про право на спадщину на законом на 1/4 частину земельної ділянки вона не отримала.

2008 року померла мати селянки Б. Спадкоємицею за законом після її смерті стала селянка Б. Остання спадщину прийняла та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на вклади, але, оскільки мати селянки Б. за життя не отримала свідоцтво на право на спадщину на ¼ вказаної вище земельної ділянки, нотаріус відмов Б. у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказану частку земельної ділянки.

Юристи Ресурсного центру склали відповідну позовну заяву до суду, завдяки чому суд визнав за селянкою Б. право власності на 1/4 частку земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розміром 5,6942 га в порядку спадкування за законом після смерті дідуся Б. та після смерті матері Б.

Завдяки правосудному рішенню Чугуївського міського суду Харківської області селянка Б. зможе надавати свою землю в оренду аграріям, отримувати від орендаря орендну плату. Крім того, місцевий бюджет наповнюється коштами за рахунок сплати селянкою Б. відповідного майнового податку як власника права на земельну частку (пай).

Зі змістом судового рішення у цій справі можна ознайомитися за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/74774290

Проект «Захист прав селян — власників земельних ділянок та земельних часток (паїв) у Чугуївському, Печенізькому, Шевченківському, Вовчанському, Дворічанському, Великобурлуцькому районах Харківської області, подолання корупції у сфері земельних відносин» реалізується за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

This project was supported by the Democracy Grants Program of the U.S. Embassy to Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.