У Харкові 13 жовтня 2016 року було побито голову Чугуївської правозахисної групи, депутата Чугуївської міськради, адвоката Романа Лихачова. Постраждалий пов’язує напад зі своєю антикорупційною діяльністю, заявляє про бездіяльність поліції та загрози на свою адресу. На інцидент вже відреагували правозахисники.

Про зухвалий напад на Романа Лихачова повідомив у Фейсбуку керівник Адвокаційного центру УГСПЛ Борис Захаров.

«Вчора був скоєний напад на нашого колегу з Чугуївської правозахисної групи, депутата Чугуївської міськради Романа Лихачова. Його побили, і це прямо пов’язано з його адвокатською, правозахисною та антикорупційною діяльністю. За нашими даними, поліція проявила бездіяльність. Вимагаємо об’єктивного та ефективного розслідування цього злочину», – написав правозахисник.

Подробиці побиття

Напад стався у приміщенні Харківського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, одразу після інформаційної сесії «Протидія корупції в Харківській області». За словами сестри постраждалого, Маргарити Лихачової, того ж дня він звернувся до лікарні і пройшов обстеження.

«Після закінчення семінару до Романа підійшов чоловік і вдарив в обличчя. Він упав на підлогу. Я не виключаю, що це пов’язано з професійною діяльністю. Роман постійно розкриває корупційні схеми Чугуївської міської ради і мера. Зараз іде тиск та погрози на сім’ю депутата»,зазначила Маргарита Лихачова в інтерв’ю харківському порталу «Солідарність» .

Наступного дня події прокоментував у соцмережі і сам Роман Лихачов*. Він назвав напад на себе заздалегідь спланованою акцією.

«Кілька разів мене попередили, щоб я припинив брати участь у захисті людей в декількох гучних процесах, а не так давно ми активно включилися в боротьбу з корупцією. Напад на мене я пов’язую з декількома відомими процесами, які я веду як адвокат, як голова Чугуївської правозахисної групи та Мережі антикорупційних центрів», – зазначив Роман у своєму пості.

Він також розповів подробиці нападу і звинуватив поліцію у бездіяльності. Адвокат написав, що один із нападників попросив його вийти із зали, де завершувалася інформаційна сесія, нібито під приводом сказати щось важливе, а коли Лихачов вийшов, його оточила юрба з п’яти чоловік.

«Далі я отримав удар в обличчя чимось важким, швидше за все, кастетом і опинився на підлозі. Далі я не пам’ятаю… При цьому під час побиття мені було сказано «Тебе ж попереджали, щоб ти припинив брати участь у судах, своєю боротьбою з корупцією ти вже всіх дістав, ми тебе і твою сім’ю знайдемо де завгодно». Я 30 хвилин додзвонювався у поліцію, в цей час нападники спокійно гуляли по академії, поліція їх так і не затримала. Після цього мене забрала швидка… На користь того, що це замовне побиття те, що побиття знімали на камери для звіту замовнику. Більш того, я чув як вони доповідали, що все зробили… Я майже здоровий і не зупинюся, але там, де не справляється із захистом громадян поліція і показує свою безпорадність, ми самі порахуємось з ворогами. Пора самим наводити порядок на вулицях. Окреме спасибі всім, хто мене підтримує, а для ворогів ви мене тільки розлютили і, повірте, рвати я вас буду з більшою силою і дістану навіть з того світу», – наголосив Роман Лихачов.

Раніше була прес-конференція

Адвокат Лихачов також вважає, що напад пов’язано з нещодавньою прес-конференцію і оголошенням на ній результатів боротьби з корупцією. Йдеться про захід у Харкові 10 жовтня, на якому представники Чугуївської правозахисної групи та Мережі антикорупційних центрів розповіли про те, як депутати сільрад голосують за виділення землі і коштів самим собі.

Правозахисники за підтримки ООН реалізовують проект «Громадськість проти корупції», націлений на контроль фінансової діяльності та звітності чиновників, зокрема, контроль за подачею декларацій. Активісти проаналізували реєстр судових рішень і планують залучити чиновників до судової відповідальності. За їх словами, конфлікт інтересів у земельній сфері та з питань преміювання за статистикою пов’язаний з 42% справ про корупцію, повідомляє портал Nakipelo.ua.

«Мережа антикорупційних центрів ініціювала відкриття кримінальних проваджень проти чиновників Харківського та Чугуївського міськради, активно брала участь і показала позитивні результати в поверненні земельних ділянок у власність Введенської громади Чугуївського району, призупинення роботи заводику, який займається знищенням шин біля Чугуєва і забруднює навколишнє середовище і багато іншого», – уточнив у своєму пості Роман Лихачов.

Реакція правозахисної спільноти

На подію 14 жовтня відреагувала Українська Гельсінська спілка з прав людини. На офіційному сайті представники організації озвучили свою позицію та звернулися із закликом підписати заяву з вимогою об’єктивного та всебічного розслідування цієї справи.

«Правозахисні організації глибоко стурбовані фактом нападу на правозахисника Романа Лихачова Українська Гельсінська спілка з прав людини глибоко занепокоєна тим фактом, що в Україні мають місце акти насилля над правозахисниками. При цьому поліція пасивно відреагувала на скоєний злочин. Зловмисники не були затримані, а заява про злочин була прийнята із зволіканням. Вимагаємо об’єктивного та всебічного розслідування цієї справи», – зазначено у зверненні. Його підписали Бущенко, виконавчий директор УГСПЛ; Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи; Михайло Тарахкало, директор Центру стратегічних справ УГСПЛ; Борис Захаров, керівник Адвокаційного центру УГСПЛ.

Підписати заяву можна тут.

*Відео з подробицями, коментарями свідків та самого Романа Лихачова – у додатку до статті: https://www.youtube.com/watch?v=Jgi2WhfZbEQ

Олена Орлова, «Правовий простір»

http://legalspace.org/ru/component/k2/item/7934-napad-na-advokata-romana-lykhachova-podrobytsi-ta-reaktsiia-pravozakhysnykiv-foto-video