В результаті моніторингової діяльності Чугуївської правозахисної групи (до якої долучилася і «Мережа антикорупційних центрів»), по районах Харківської області виявлено 39 корупційних правопорушень, за 37 з яких вже підготовлено звернення до правоохоронних органів.

Корупційне правопорушення – діяння, що містить ознаки корупції, вчинене суб’єктом, коло яких визначено законом. Серед корупційних правопорушень виділяють і порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.

ЗУ «Про запобігання корупції» в ст. 1 дає визначення: «Реальний конфлікт інтересів – суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень».

Суб’єктами переважної більшості корупційних адміністративних правопорушень, передбачених ст. 172-7 КУпАП (Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів) є депутати сільських, селищних рад, а також посадові особи органів місцевого самоврядування, що пов’язано з наявністю у них необхідних владних повноважень.

За результатами аналізу справ, розміщених в Єдиному державному реєстрі судових рішень можна говорити про переважну більшість випадків конфлікту інтересів у сфері земельних відносин (виділення земельних ділянок) і з питань, що стосуються преміювання або надання матеріальної допомоги особам, встановлення посадових окладів (по 42%).

ЧПГ провела аналіз даних по виявленим адміністративним корупційним правопорушенням в Харківській області. За статистичною інформацією, розміщеною на сайті Прокуратури Харківської області, в 2015 році було зареєстровано 115 випадків, а за перше півріччя 2016 року – 76. За перше півріччя 2016 року в суд направлено 76 протоколів про корупційні правопорушення, з них накладено штрафів – 59 (за неповідомлення про конфлікт інтересів штраф від 1700 грн до 3400 грн; за прийняття рішення в умовах конфлікту інтересів – 3400-6800 грн), закрито – 7 (2 – через малозначимість, 3 – через відсутність доказів, 2 – через відсутність складу порушення), 10 повернуто для усунення неточностей оформлення матеріалів справи.

За 2015 року на Харківщині зафіксовано 34 справи, за якими призначено покарання:

— місцевим депутатам – 29;

— посадовим особам державних підприємств – 3.

За характером порушень в 2015 році:

— щодо преміювання самих себе або осіб, які є близькими особами – 15;

— у сфері земельних відносин – 16;

— укладання договорів з порушенням ЗУ «Про запобігання корупції» – 2;

— порушення правил етичної поведінки – 1.

За перше півріччя 2016 р. у Харківській області визнано винними та притягнуто до відповідальності 14 осіб:

— 12 депутатів сільських, селищних, міських рад;

— 1 – начальник управління ветеринарної медицини;

— 1 – директор державного підприємства.

За характером правопорушень, пов’язаних з конфліктом інтересів:

— 6 – щодо участі у вирішенні питання про преміювання себе або родичів;

— 6 – у сфері земельних відносин;

— 1 – неподання декларації про майновий стан;

— 1 – неповідомлення про наявність у підпорядкуванні близьких осіб.

Найбільш часті випадки конфлікту інтересів виявлено в:

  1. Артільній сільраді Лозівського району – преміювання голови сільради з січня по червень 2016 року (голосував сам за себе).
  2. Іванівській Другій сільраді Барвінківського району – 5 разів голосували за виділення землі різним депутатам.
  3. Піски-Радьківській сільраді Борівського району – 5 голосувань в інтересах близьких родичів депутатів та посадових осіб.
  4. Мечебилівській сільраді Барвінківського району – 2 рази проголосували 3 депутати про преміювання самих себе (тобто по 3 конфлікти в кожному рішенні).

В результаті моніторингової діяльності ЧПГ (до якої долучилася і «Мережа антикорупційних центрів»), по районах Харківської області виявлено корупційних порушень:
— Лозівський – 7;

— Барвінківський – 6;

— Золочівський – 6;

— Красноградський – 5;

— Чугуївський – 4;

— Балаклійський – 4;

— Шевченківський – 3;

— Первомайський – 2;

— Сахновщинський – 2.

Фахівці ЧПГ розробили анкету для опитування населення щодо рівня корупції безпосередньо на території Харківської області: Перевірка декларацій та співставлення їх з реальними життям чиновників. Пропонуємо громадським активістам підключитися до кампанії виявлення тих «слуг народу», що живуть явно невідповідно до своїх достатків!

Незважаючи на високий рівень корупції та заангажованості державних структур і органів місцевого самоврядування, ми сподіваємося, що спільними зусиллями подолаємо цей «національний порок» і створимо демократичне суспільство, побудоване на принципах відкритості та справедливості.

Моніторингове дослідження було проведено в рамках ініціативи «Громадськість проти корупції. Зменшення корупційних проявів на території Харківської області» в контексті Проекту «Прозорість і доброчесність публічного сектору», який реалізовується за фінансової підтримки Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй.

Георгій Кобзар, «Громадський простір»

http://www.prostir.ua/?news=konflikt-interesiv-koly-chynovnykam-i-deputatam-tsikavishe-napovnyuvaty-svoji-kysheni-za-rahunok-byudzhetu